vineri, 2 decembrie 2016

Din ce sunt facute sticlele din plastic

Alegeți apa îmbuteliată și după ambalaj!


Ce știți despre cum să alegeți  apa îmbuteliată pe care o cumpărați? 
Cel mai probabil va uitați la ambalaj, sa nu fie deteriorat. Dar acest lucru este insuficient.

Eticheta sticlei de plastic conține întotdeauna o înregistrare a tipului de material utilizat. O informație care ar trebui cunoscută de toata lumea, cu ajutorul căreia puteți aprecia starea apei. 
În cele din urma, orice sticla de plastic eliberează substanțe chimice. Dar nu toate în aceeași măsură.

Explicația simbolurilor utilizate pentru sticlele de plastic.



1. PET sau PETE
Acest PET reprezintă sticle de unică folosință. Acestea pot elibera în apă substanțele lichide, metale grele care afectează echilibrul hormonal uman.
PET – Tipul de plastic cel mai des utilizat în lume. Este important să știm că el este destinat pentru o singură utilizare. Dacă mai utilizați aceiași sticla, organismul dumneavoastră ar putea obține unele bacterii alcaline eliminate de aceste PET-uri.

2. HPD sau HDPE
Acesta este un material plastic foarte bun, care nu emite substanțe chimice dăunătoare. 
Specialiștii recomandă cumpărarea apei în astfel de sticle.
HPD tip tare de plastic, care este folosit de obicei pentru păstrarea laptelui, jucăriilor, detergenților etc.

3. PVC sau V
Acesta este un material plastic moale, flexibil, care este utilizat în mod normal pentru păstrarea uleiului vegetal și jucăriilor pentru copii. De asemeni din acest material se face ambalaj pentru nenumărate bunuri de larg consum și pentru cabluri. 
PVC este relativ rezistent la lumina directă a soarelui, cu toate acestea specialiștii recomandă se renunțăm la acest material, dacă avem o alternativă.

4. LDPE
Acest material plastic este utilizat in fabricarea sticlelor și pungilor de plastic. Acesta nu elimina substanțe chimice în apă.

5. PP
Acest plastic este de culoare albă sau transparentă. Se folosește de obicei la ambalaje pentru iaurt și sirop. Polipropilena este apreciată pentru rezistențla căldură. Atunci când este încălzit acesta nu se topește.

6. PS
Este adesea folosit in producția de pahare pentru cafea și containere pentru fast-food. Atenție, la încălzire elimină substanțe periculoase. Polisterolmaterial destul de ieftin, ușor și durabil, care nu este potrivit pentru depozitarea băuturilor și alimentelor calde.

7. PC sau plastic fără caracter special
Este cel mai periculos tip de plastic, Acesta este utilizat în producția de sticle de apă și recipiente pentru alimente. Elimina Bisfenol – substanță care distruge sistemul endocrin, inhibă producerea estrogenului.
Ar trebui sa rețineți aceste simboluri și să verificați de fiecare dată care tip de material plastic este utilizat pentru apa îmbuteliată pe care doriți să o cumpărați.

Semnalați și altora acest articol. Cu siguranță că sunt multe persoane ar aprecia informația. 
SĂNATĂTEA ESTE CEA MAI IMPORTANTĂ.

sâmbătă, 1 octombrie 2016

La ce e bun bicarbonatul de sodiu


Bicarbonatul de sodiu, remediu 


Cunoaștem pulberea albă („bicarbonat de sodiu”) pe care o folosim la prăjituri.
Dar ea are și numeroase alte întrebuințări.
Cu un preț scăzut putem avea multe beneficii pentru îngrijirea sănătății și pentru igiena personală!

1. Dat fiind că este o bază, poate neutraliza excesul de aciditate din corp. Cea mai simplă utilizare este o linguriță de bicarbonat amestecată într-un pahar cu apă – calmează arsurile stomacale și balonarile.

2. Poate fi folosit ca deodorant. (Atenție, nu ca antiprespirant!).  Antiprespirant înseamnă că împiedică eliminarea transpirației, ceea ce nu este benefic pentru organism.  Împiedicarea transpirației (sudorii) la nivelul axilei (la subraț) poate fi foarte dăunătoare pentru sănătate. 
În schimb, prin aplicarea bicarbonatului nu se împiedică eliminarea normală a transpirației, dar aciditatea acesteia este neutralizată și bacteriile care se dezvoltă în transpirație și care produc de fapt mirosul neplăcut nu mai găsesc un mediu prielnic pentru ele. Se aplică sub forma de pudră la subraț, pe pielea curată și ușor umedă. Înlatură și mirosurile neplăcute de pe mâini, aplicat în soluție apoasă.

3. Spălarea pe dinti cu bicarbonat (o dată pe săptămână) – elimină bacteriile din gură, previne apariția cariilor, (provocată de mediul acid întreținut de bacterii) și curata dinții pătați (prin efectul ușor abraziv). Gargara cu o jumătate de linguriță de bicarbonat de sodiu în apă  împrospătează respirația, și previne apariția aftelor bucale ( ajută la vindecarea lor dacă au apărut).

4. Poate fi folosit ca scrub (îndepărtarea celulelor moarte) pentru față și corp. Se face o pastă din bicarbonat și apă, se masează blând pielea. Este de ajutor și celor cu acnee.

5. Pentru   o piele mai catifelată, se poate adăuga o ceașcă de bicarbonat în baie. Ajută și împotriva psoriazisului, sau a altor iritații ale pielii.

6.  Două lingurițe de bicarbonat de sodiu în cada bebelușului vor ajuta la dispariția iritației provocate de pampers.

7.  Bicarbonatul în cadă ajută la înlăturarea iritațiilor pielii și în cazul unui adult.

8.Bicarbonatul de sodiu este un bun remediu împotriva înțepăturilor de insecte sau a arsurilor solare.

 9. Mască facială contra cearcănelor

Dacă aveți cearcăne chiar dacă dormiți suficient, (8 ore /noapte) ,încercați această mască antiinflamatoare și calmantă:

Ingrediente:
-1 lingurită de bicarbonat de sodiu
-o ceașcă de ceai de mușețel
Mod de preparare:

Într-un castron, se amestecă bicarbonatul de sodiu cu ceaiul de mușețel, până când se obține un amestec omogen.Dupa aceea, se aplică această mască sub ochi, cu ajutorul unui tampon de bumbac. Se lasă să acționeze timp de 10-5 minute. Apoi, se clătește  fața cu apă si se aplică o crema hidratantă.

Sigur, contra cearcănelor se pot aplica și pliculețele cu ceai verde (scoase din ceașca de ceai, după infuzare, călduțe). Se pot aplica și feliuțe de castravete.

Bicarbonatul de sodiu împotriva cancerului

Există și teoria că bicarbonatul de sodiu , acest produs modest, poate fi folosit împotriva cancerului !

Vedeți aici:
http://nazone.ro/2015/08/bicarbonatul-de-sodiu-contra-cancerului.html

Beți multa apă, 6-8 pahare pe zi. Daca vi s-a părut util acest articol, împărtășiți-l cu cei dragi!

duminică, 25 septembrie 2016

La căsătoria ortodoxă nu se fac jurăminte

Căsătoria - unire de către Dumnezeu, sau contract cu jurăminte?


Părintele Stephen Freeman a adus în discuție, printr-un articol , esența cununiei ortodoxe, diferită de căsătoria catolică
Există câteva aspecte prin care creștinismul răsăritean și cel apusean se diferențiază în mod clar în ceea ce privește Taina Sfintei Cununii. Unele caracteristici ale slujbelor cununiei în creştinismul apusean nu se regăsesc în răsărit şi vice-versa. În multe biserici răsăriteane slujba care se oficiază la nuntă este denumită şi “cununie”, după denumirea părții centrale – încununarea mirelui şi a miresei. 
Totuşi cea mai mare diferență între slujbele cununiei din apus şi răsărit constă în rolul jurămintelor făcute de miri: aceste jurăminte nu există în slujba ortodoxă.
În timpul slujbei ortodoxe mirii sunt logodiți mai întâi prin schimbarea inelelor. 
În centrul bisericii preotul rosteşte rugăciuni. În timpul acestora, într-un fel de “epicleză” (invocarea Sfântului Duh pentru un anumit scop – prezentă în toate tainele Bisericii), preotul Îi cere lui Dumnezeu să fie prezent, să le dea nuntă cinstită şi viață neîntinată, roua raiului şi multe binecuvântări, să îi izbăvească de tot necazul, mânia, nevoia şi primejdia, şi chiar înainte de  încununare:
“Stăpâne, întinde mâna Ta din sfântul Tău locaş şi uneşte pe robul Tău (N), cu roaba Ta (N) pentru că de către Tine se însoţeşte bărbatul cu femeia. Uneşte-i pe dânşii într-un gând, încununează-i într-un trup, dăruieşte-le lor roadă pântecelui, dobândire de prunci buni.”
Apoi preotul îi cunună (de trei ori), spunând de fiecare dată: “Cu mărire şi cu cinste încununează-i pe dânşii” (vezi Psalmul 8:5).
Concepția Apuseană despre nuntă
În Apus însă nunta se axează pe jurăminte. “Iei … această femeie … şi promiți să o iubeşti şi să o prețuieşti  … etc până când moartea vă va despărți?” Când eram anglican (spune Părintele Stephen Freeman) am fost învățat că mirii sunt cei care slujesc de fapt taina cununiei. Preotul este doar un martor şi se roagă pentru binecuvântarea lui Dumnezeu.
Această parte esențială a nunții a încurajat creativitatea în ultimii ani. “Scrierea propriilor jurăminte” a devenit extrem de importantă pentru multe cupluri (aducând cu sine şi un pic de nelinişte). Am auzit jurăminte foarte frumoase dar şi unele extrem de banale.
Se poate adăuga că această concepție permite și reînnoirea jurămintelor.
Pentru ca cei doi care și-au asumat obligații prin contractul căsătoriei să nu uite care au fost termenii acestui contract.
Cununia Ortodoxă
Însă în cazul căsătoriei ortodoxe, bărbatul și femeia au fost uniți de însuși Dumnezeu. 
Căsătoria ortodoxă nu presupune nici un contract. Un cuplu vine în fața lui Dumnezeu în biserică, unde are loc taina. Duhul Sfânt se coboară asupra unui bărbat şi a unei femei şi îi uneşte într-un suflet şi trup. Taina căsătoriei e o unire, nu un contract.
Este datoria creştinilor ortodocşi să reflecteze serios la substanța Tradiției lor- spune părintele  Stephen Freeman . Creştinii ortodocşi ar face bine să îndepărteze confuzia înțelegerii contractuale pe care s-ar putea să o fi  însuşit în mod neintenționat.
Adică, aș spune eu, din spirit de imitație față de ceea ce vedem în filme, românii încep să rostească și ei jurăminte în biserica ortodoxă, la căsătorie, ba chiar consideră potrivit să „își reînnoiască jurămintele” după ceva timp, tot în cadrul unui serviciu religios oficiat în biserica ortodoxă. Iar în fața presiunilor celor care solicită astfel de slujbe, prelații ortodocși oficiază servicii religioase în care psalmodiază : „cu ocazia împlinirii a 20 de ani...”. 
Oricum, nu poate fi vorba în ortodoxie despre „reînnoirea jurămintelor”, pentru că nici nu au fost făcute astfel de jurăminte în cadrul ceremoniei ortodoxe de căsătorie. Așa ceva se poate face doar în cadrul căsătoriei în rit catolic.
Ce se întâmplă? Am trecut cumva la catolicism și nu știm? 
“Cu mărire şi cu cinste încununează-i pe dânşii”! Spune preotul în Biserica Ortodoxă.
Iar Taina Căsătoriei nu are nevoie de reînnoire. Ea este sfântă și a fost pecetluită de însuși Duhul Sfânt. Ce ar mai putea spune omul, pentru a „completa” sau „reînnoi” asta, peste câtva timp?

TAINA CASATORIEI SAU CONTRACT DE CASATORIE

Căsătoria - unire de către Dumnezeu, sau contract cu jurăminte?

Părintele Stephen Freeman a adus în discuție, printr-un articol , esența cununiei ortodoxe, diferită de căsătoria catolică
Există câteva aspecte prin care creștinismul răsăritean și cel apusean se diferențiază în mod clar în ceea ce privește Taina Sfintei Cununii. Unele caracteristici ale slujbelor cununiei în creştinismul apusean nu se regăsesc în răsărit şi vice-versa. În multe biserici răsăriteane slujba care se oficiază la nuntă este denumită şi “cununie”, după denumirea părții centrale – încununarea mirelui şi a miresei. 
Totuşi cea mai mare diferență între slujbele cununiei din apus şi răsărit constă în rolul jurămintelor făcute de miri: aceste jurăminte nu există în slujba ortodoxă.
În timpul slujbei ortodoxe mirii sunt logodiți mai întâi prin schimbarea inelelor. 
În centrul bisericii preotul rosteşte rugăciuni. În timpul acestora, într-un fel de “epicleză” (invocarea Sfântului Duh pentru un anumit scop – prezentă în toate tainele Bisericii), preotul Îi cere lui Dumnezeu să fie prezent, să le dea nuntă cinstită şi viață neîntinată, roua raiului şi multe binecuvântări, să îi izbăvească de tot necazul, mânia, nevoia şi primejdia, şi chiar înainte de  încununare:
“Stăpâne, întinde mâna Ta din sfântul Tău locaş şi uneşte pe robul Tău (N), cu roaba Ta (N) pentru că de către Tine se însoţeşte bărbatul cu femeia. Uneşte-i pe dânşii într-un gând, încununează-i într-un trup, dăruieşte-le lor roadă pântecelui, dobândire de prunci buni.”
Apoi preotul îi cunună (de trei ori), spunând de fiecare dată: “Cu mărire şi cu cinste încununează-i pe dânşii” (vezi Psalmul 8:5).
Concepția Apuseană despre nuntă
În Apus însă nunta se axează pe jurăminte. “Iei … această femeie … şi promiți să o iubeşti şi să o prețuieşti  … etc până când moartea vă va despărți?” Când eram anglican (spune Părintele Stephen Freeman) am fost învățat că mirii sunt cei care slujesc de fapt taina cununiei. Preotul este doar un martor şi se roagă pentru binecuvântarea lui Dumnezeu.
Această parte esențială a nunții a încurajat creativitatea în ultimii ani. “Scrierea propriilor jurăminte” a devenit extrem de importantă pentru multe cupluri (aducând cu sine şi un pic de nelinişte). Am auzit jurăminte foarte frumoase dar şi unele extrem de banale.
Se poate adăuga că această concepție permite și reînnoirea jurămintelor.
Pentru ca cei doi care și-au asumat obligații prin contractul căsătoriei să nu uite care au fost termenii acestui contract.
Cununia Ortodoxă
Însă în cazul căsătoriei ortodoxe, bărbatul și femeia au fost uniți de însuși Dumnezeu. 
Căsătoria ortodoxă nu presupune nici un contract. Un cuplu vine în fața lui Dumnezeu în biserică, unde are loc taina. Duhul Sfânt se coboară asupra unui bărbat şi a unei femei şi îi uneşte într-un suflet şi trup. Taina căsătoriei e o unire, nu un contract.
Este datoria creştinilor ortodocşi să reflecteze serios la substanța Tradiției lor- spune părintele  Stephen Freeman . Creştinii ortodocşi ar face bine să îndepărteze confuzia înțelegerii contractuale pe care s-ar putea să o fi  însuşit în mod neintenționat.
Adică, aș spune eu, din spirit de imitație față de ceea ce vedem în filme, românii încep să rostească și ei jurăminte în biserica ortodoxă, la căsătorie, ba chiar consideră potrivit să „își reînnoiască jurămintele” după ceva timp, tot în cadrul unui serviciu religios oficiat în biserica ortodoxă. Iar în fața presiunilor celor care solicită astfel de slujbe, prelații ortodocși oficiază servicii religioase în care psalmodiază : „cu ocazia împlinirii a 20 de ani...”. 
Oricum, nu poate fi vorba în ortodoxie despre „reînnoirea jurămintelor”, pentru că nici nu au fost făcute astfel de jurăminte în cadrul ceremoniei ortodoxe de căsătorie. Așa ceva se poate face doar în cadrul căsătoriei în rit catolic. 
Ce se întâmplă? Am trecut cumva la catolicism și nu știm? 
“Cu mărire şi cu cinste încununează-i pe dânşii”! Spune preotul în Biserica Ortodoxă.
Iar Taina Căsătoriei nu are nevoie de reînnoire. Ea este sfântă și a fost pecetluită de însuși Duhul Sfânt. Ce ar mai putea spune omul, pentru a „completa” sau „reînnoi” asta, peste câtva timp?

Cutremurele peste gradul 5 in Romania

În ultimii 12 ani, conform datelor oferite de EMSC



marți, 20 septembrie 2016

Retete cu arome Tandori

Mirodeniile Tandori (Tandoori) 

Tandoor este un cuptor indian alcătuit dintr-o cupolă ceramică (un vas mare din ceramică pus cu gura în jos ) pe o vatră în care se face focul. Când pereții vasului s-au încins foarte mult, se stinge focul și se introduc preparatele ce trebuie să se coacă. Mirodeniile Tandori sunt mirodenii caracteristice bucătăriei indiene, care se folosesc uneori și pe la noi. Există amestecuri gata preparate în comerț, dar putem să ne facem și acasă astfel de amestecuri de mirodenii, ca să știm sigur ce conțin.

Iată și două rețete, luate din alte țări europene

luni, 12 septembrie 2016

Un ambasador japonez atacat de 5 rromi la Roma

Unde dai și unde crapă!

Presa italiană a relatat pe 9 septembrie că 5 „rom” au atacat un cuplu de japonezi în apropiere de gara Termini din Roma.

Deviza lui Wawrinka

Wawrinka - marele câștigător la US Open


sâmbătă, 3 septembrie 2016

Multumim Simona Pop

Una dintre membrele echipei medaliate cu aur la spadă vrea să-și părăsească echipa și patria


Sportul iti salveaza viata

Un japonez de 63 de ani a batut un urs cu mainile goale

marți, 30 august 2016

luni, 29 august 2016

Muzeul National de Arta Contemporana este un muzeu?

Sigur, oricare dintre țările pe care le știu au (măcar) cate un muzeu de artă contemporană. Prin urmare, e normal ca și Romania sa aibă unul.
Si... are! 
Tot asa cum are și 320 de orase. Ce contează că unele au doar 2000-3000 de locuitori și nici nu beneficiază de rețele de apa și de canalizare, nici de trotuare și ca nu au spital sau teatru? Se cheamă ca sunt orașe!
Tot așși cu Muzeul de Artă Contemporană din București. Ce contează ca nu are fond permanent de exponate, el a fost botezat " muzeu" și nu orice fel de muzeu, ci Muzeu National.
Dar indeplinește el condițile cerute pentru a fi un muzeu?

joi, 4 august 2016

duminică, 24 iulie 2016

Criminalul din München si-a atras victimele pe Facebook


Conform unor stiri din presa germana, atacatorul din München sparsese un cont pe Facebook si a folosit fotografiile unei tinere pentru a pretinde ca este o adolescenta. El si-a chemat prietenii virtuali la un restaurant fast food (Mc Donald's)  la ora 16 , cand ar fi primit bonuri de reducere. 

miercuri, 20 iulie 2016

Cuplul gay nu vrea sa stea in Romania


Se vorbeste mult in aceste zile despre cererea unui cuplu homosexual dintre un cetatean roman si un american. Ei au cerut decizia Curtii Constitutionale pentru a se modifica Codul Civil de la noi astfel incat sa fie recunoscute (si permise la noi) casatoriile intre persoane de acelasi sex.
Ei se plang ca nu se pot stabili in Romania, asa cum ar dori, pentru ca domnul american nu poate sta aici decat trei luni.
Dar tot cei doi spun ca sunt impreuna de 14 ani. In tot acest timp, americanul nu a avut dorinta de a obtine cetatenia romana , desi ar fi normal ca doi soti (asa cum spun ei ca ar fi) sa aiba o cetatenie comuna. Nici acum nu pare sa doreasca a avea cetatenia romana, desi aceasta calitate i-ar permite sa locuiasca pe timp nelimitat in Romania.

vineri, 24 iunie 2016

marți, 26 aprilie 2016

Circul de la Opera

26.04.2016

Un circ rușinos la Opera din București


vineri, 22 aprilie 2016

luni, 7 martie 2016

Matrita dacica

Matrita dacica ar putea aduce bani muzeului din Deva, ba chiar si Muzeului de Istorie din Bucuresti


vineri, 26 februarie 2016

miercuri, 24 februarie 2016

marți, 16 februarie 2016

Legea darii in plata

Legea prin care cineva care a luat un credit pentru casă și nu mai poate să-l plătească ar putea da casa băncii și să termine astfel cu datoria.

sâmbătă, 13 februarie 2016

Atentie la flacara masinii de gatit

Culoarea flăcării arzătoarelor mașinii de gătit ne arată dacă arderea este completă sau nu


duminică, 7 februarie 2016

luni, 25 ianuarie 2016

Discuție despre caciula

A devenit ceva de rușine să porți căciulă în România?


sâmbătă, 23 ianuarie 2016

vineri, 15 ianuarie 2016

marți, 5 ianuarie 2016

joi, 31 decembrie 2015

La multi ani 2016!

Să dea Domnul un an mai bun decât cel care se încheie!

miercuri, 30 decembrie 2015

Cutremure in DECEMBRIE 2015

4 cutremure în aceeași zi. Cutremur 4,3 la mică adâncime  în județul Vâlcea! 


joi, 17 decembrie 2015

Domnului Tariceanu ii displace varza cu carne

Presedintele Senatului a criticat proiectul de buget pentru ca ar semana cu o varza cu carne.


 "Mi se pare evident că bugetul seamănă cu un fel de mâncare cu carne, cu varză. Este adevărat că varza poate fi de Bruxelles, dar să ştiţi că nu mă încântă lucrul acesta", a declarat preşedintele Senatului Călin Popescu Tăriceanu.

In ceea ce ma priveste, varza cu carne este o mancare buna. Mult mai buna decat mancarea de cartofi, de pilda. 
E drept ca, daca as putea sa mananc homari, stridii, foie gras , icre negre sau trufe, insotite de vinuri vechi frantuzesti, ca domnul Tariceanu, poate nu as mai considera nici eu varza cu carne pe gustul meu. 
Din pacate, insa, eu nu pot manca acest tip de  delicatese, spre deosebide de alesul domn Tariceanu. 
Asa incat, as fi multumita sa am mereu varza cu carne sau alte feluri de mancaruri cu carne.

V-ati gandit la asta, domnule Tariceanu?

miercuri, 16 decembrie 2015

Care sunt frontierele europene?

Europa sau spatiul Schengen?

La prima vedere, a simplu sa stim care sunt frontierele Uniunii Europene, Orice cautare pe internet de arata care sunt acestea si ne arata harta cu tarile ce fac parte din UE.
Numai ca unele tari continua sa nu faca parte pe deplin din UE. Si din pacate, acesta este cazul Romaniai si al Bulgariei- tari care par sa fie lasate din ce in ce mai mult in afara Europei.
Stim cu totii ca Romania a investit foarte mult pentru a-si securiza frontierele si a putea sa faca parte din Europa cu adevarat.
Numai ca Europa nu se gandeste si la Romania si la Bulgaria atunci cand se vorbeste despre "frontierele Europei"/
Chiar in aceste zile se vorbeste despre "frontierele comune"  care erau asigurate pana acum de catre statele membre ajutate de  Frontex .  Comisia europeana urmeaza sa  transforme Frontex in Agentia europeana de paza a frontierelor si  de paza a coastelor (AEGFGC- titlu provizoriu) cu buget si personal mult mai ample, urmand a beneficia pana in 2020 de un buget de 322 milioane de euro, avand echipamente proprii si un efectiv de rezerva de 1500 de persoane provenind din statele membre (mobilizabil in 3 zile).
Una dintre principalele sarcini ale noii agentii de paza a frontierelor va fi controlarea fluxului de migranti.

Interesant este ca tot acest proiect priveste "supravegherea mai eficace a frontierelor exterioare ale zonei Schengen".


Rezulta de aici ca Europa e limitata de fapt la "zona Schengen" si ca celelalte doua state -"paria" ale UE - n-au decat sa se descurce singure, cum or putea, ca si pana acum.
Cele doua state de la " periferia rau famata" sunt bune ca sa li se trimita o parte dintre migranti, desigur pe cei nedoriti  (adica mai prost calificati sau care prezinta riscuri de securitate, desi nedovedite cu certitudine pentru a fi respinsi) . Iar intre ele si zona Schengen se va ridica bariera intarita a noiii agentii de paza a frontierelor UE.
Odata cu stipularea acestei noi scheme europene, e limpede ca cele doua state sunt condamnate sa ramana pe vecie niste periferii neintegrate in faimoasa Uniune Europeana.
Iar politicienii nostri nu spun nimic. Nici ziaristii nu par sa observe. De ce oare?

Unele state europene nu vad cu ochi buni proiectul, pentru ca el prevede posibilitatea de interventie la frontiere in caz de urgenta chiar si fara acordul statului membru respectiv.
" Daca un stat membru se dovedeste incapabil sa -si asigure controlul frontierelor exterioare, Europa ar trebui sa aiba posibilitatea de a prelua responsabilitatea acestora" a spus Manfred Weber.
Se face aluzie la Grecia, care nu a putut stavili fluxul de imigranti clandestini.
Bine, bine, dar Romania?
Romania asculta fara cracnire ordinele, va primi refugiatii care i se trimit, (deci a renuntat la dreptul suveran de a accepta sau nu stramutari de persoane. A acceptat chiar si incalcarea propriei Constitutii de catre UE),  a mai primit si multi alti refugiati care venisera direct aici din Siria, Moldova sau din Afganistan, are frontierele securizate (dupa cum se vede pana acum), dar continua sa fie tinuta in afara "frontierelor comune".
Daca - eventual - ar fi depasita de vreo situatie ce ar putea surveni....ei bine, sa se descurce cum o putea!
Europa se gandeste la frontierele statelor de categoria I care o compun, nu la cele de categoria a doua.

sâmbătă, 12 decembrie 2015

Robotii vor inlocui oamenii

Masina care citeste poate deveni masina care ucide



Societatile din Silicon Valley si-au unit pentru a realiza robotii care invata singuri,
Google si Facebook, Apple, Microsoft, Amazon, IBM au investit mult in peste 1200 de proiecte ce se ocupa de realizarea inteligentei artificiale .
Ideia nu este noua, dar in anii 80 calculatoarele nu erau suficient de puternice pentru a o pune in practica. Acum insa, au fost recrutati zeci de oameni de stiinta , care conduc laboratoare de cercetari, care isi pun rezultatele la dispozitia tuturor celorlalti, in mod gratuit. Programe si tehnologii de ultima ora sunt puse la dispozitia tuturor cercetatorilor de catre marile companii citate anterior.
Se fac progrese rapide.
"Masinile care pot invata permit sa se creeze „ produse care pana acum nu puteau fi concepute” a declarat dl. Gianandrea.
Fara sa stie, majoritatea internautilor folosesc deja zilnic functionalitati iesite din invatarea automata. 
Cand YouTube de pilda va recomanda sa priviti un video, cand Amazon va propune ce produse sa cumparati, cand cutia postala sorteaza mesajele nedorite la ‚spam”, cand vi se traduce automat un text sau cand vi se recunoaste vocea, in spate sunt programe „inteligente” care au invatat aceste lucruri despre dumneavoastra si au treas concluzii care va privesc.
Specialistii spun ca s-au facut deja progrese incredibile. Se lucreaza la automobilul condus de un robot care sa invete sa conduca studiind un sofer uman.
Un robot-secretar personal , botezat „M”, realizat de Facebook va comanda masa, va procura bilete de avion sau va anula un abonament prin Messenger, va redacta texte dupa dictare, va stabili legatura cu interlocutorii doriti etc
Stim ca se studiaza si combinatia dintre elemente robotice si celule ale unor creiere umane.
Dar robotii nu se vor opri aici.
Un raport al Bank of America Merrill Lynch publicat in noiembrie arata ca in urmatorii 20 de ani jumatate dintre locurile de munca din SUA vor fi inlocuite de roboti. In special in industrie. Vor fi si roboti pentru treburile casnice si numeroase meserii vor disparea pentru oameni, locul lor fiind ocupat de masini inteligente.
Unii se vor bucura ca pana la urma toate activitatile vor fi desfasurate de catre roboti si oamenii nu vor mai fi obligati sa munceasca.
Dar ce va fi cu oamenii, atunci?
 "SFARSITUL RASEI UMANE"
Pentru moment, masina care invata este inca la inceput si algoritmele programelor sunt codare de catre ingineri, Dar pe termen lung, programele vor putea sa creeze la randul lor alte programe capabile sa invete.
Aceasta perspectiva trezeste nelinisti . O inteligenta artifciala foarte dezvoltata va putea avea propriile ei obiective, ce ar putea fi diferite de ale noastre. Si astfel va intra in conflict cu oamenii , care nu vor putea rivaliza cu ea – spunea celebrul fizician britanic Stephen Hawking . Si acesta ar putea fi sfarsitul omenirii.
Si  Bill Gates, cofondatorul companiei Microsoft spune ca masinile vor deveni in cateva decenii destul de puternice pentru a ne crea probleme. Si alti oameni de stiinta se gandesc ca ar trebui instituita o supraveghere internationala „ pentru a fi siguri ca nu facem o mare prostie”.  
Alti oameni de stiinta declara ca temerile sunt exagerate, deoarece un calculator nu are personalitate, constiinta si emotii. Aceiasi oameni de stiinta admit insa ca intr-o buna zi si calculatoarele ar putea dobandi asa ceva...

Dar atunci, toate aceste mari companii si toti acesti oameni de stiinta si-au unit eforturile pentru a grabi sfarsitul rasei umane?

marți, 8 decembrie 2015

Infectie nosocomiala

Sunt spitalele de la noi mai periculoase decât cele din alte părți?


La conferința de presă susținută de secretarul de stat Săndesc , secondat de dr. Adrian Streinu-Cercel, directorul Spitalului de bol infecțioase M. Balș, ni  s-au adus la cunoștință următoarele:
·         În adresa primită din partea unui spital din Belgia, s-a specificat că pacienții cu arsuri de la Colectiv erau „colonizați” cu bacterii  diverse.
·         Domnul Streinu-Cercel ne-a explicat că noi toți suntem colonizați cu bacterii, ceea ce este un lucru benefic, pentru că altfel nu am putea să ne hrănim.
(De aici eu înțeleg că prima parte a adresei e „de bine”, adică belgienii ne comunică faptul pacienții respectivi beneficiază și ei de ajutorul bacteriilor pentru a se hrăni)
·         În adresa primită de la un spital militar din Belgia, se specifică de asemenea și faptul că pentru acei pacienți există riscul de a dezvolta infecții.
(Ni se explică imediat că pacienții cu arsuri sunt mai lipsiți de apărare în fața infecțiilor și că, în medie, pacienții intubați dezvoltă o infecție în a cincea zi după intubare. Adică, e absolut normal ca pacienții cu arsuri să dezvolte infecții. Ce fel de infecții? Păi..nozocomiale, adică intraspitalicești, pentru că sunt luate de la vecinul de pat.)
Așa că, în concluzie, să ne bucurăm dacă ni se depistează bacterii la analize și să ne obișnuim cu gândul că după cinci zile de tratament în spital (cu sau fără intubare) vom avea o infecție cu una sau mai multe bacterii, că așa e peste tot.
Cât despre bacteriile rezistente la antibiotice, ni se explică faptul că ele pot veni de pildă din Asia, de unde au ajuns în Suedia și apoi la noi. (Așa că ele nu provin de la noi, ci din Asia, deci nimeni din sistemul sanitar de la noi nu e de vină).
Cum în urma conferinței de presă rămăsesem cu unele nelămuriri, am zis să mai citesc câte ceva despre infecțiile nosocomiale. Și iată ce am găsit:
Ce e o infecție nosocomială
= O infecție contractată într-un așezământ de sănătate (spital, policlinică etc).
(nosos=boală în grecește, komein=a îngriji).
Prin urmare o infecție nosocomială este o infecție ce nu exista înainte de intrarea pacientului în spital și se dezvoltă la peste 48 de ore după internare.
Termenul de 48 de ore se prelungește la 30 de zile în cazul infecțiilor de sit operator și până la un an în cazul montării unor materiale protetice.
Altfel spus, orice infecție care apare pe o cicatrice chirurgicală în anul ce urmează după operație , chiar dacă pacientul a ieșit din spital, poate fi considerată ca nosocomială. (cf. Wikipedia).
Ce mai scrie acolo?
„Infecțiile nosocomiale nu sunt  deci toate evitabile( se citează ca factori favorizanți imunitatea scăzută, tehnici medicale invazive ș altele), dar aproape jumătate dintre acestea pot fi prevenite prin mijloace simple, cum ar fi spălarea pe mâini și o formație continuă adaptată.
Vedem și statistici referitoare la situația din Franța, de pildă, unde se enumeră o serie întreagă de norme specifice în domeniu.
An
Pacienți
tratați în spital
cuprinși în anchetă
Nr unități
spitalicești
investigate
Pacienți
infectați
In spital
pondere infecții
nosocomiale
depistate
Observații
1990
11 599
39 spitale
6,7%
7,4%

1996
anchetă națională
236 334
830
6,7%
7,6%.

2001
anchetă națională
305 656
1533
(78% din paturile de spital disponibile)
5,9%
6,4%.
Sub egida Rețelei de alertă, de investigație și de supraveghere a infecțiilor nosocomiale (Raisin)
2006
anchetă națională
358 353

4,97%
5,38%


Se remarcă o scădere (cât de cât) a procentelor de infecții nosocomiale constatate, în Franța. Se remarcă de asemenea cercetarea sistematică ce se face în spitalele de acolo.
Dintre aceste infecții „căpătate” în spitale, în 2006 30,3% erau infecții urinare, 14,7% erau pneumopatii, 14,2%erau infecții din situri operatorii, 10,2% au fost infecții ale pielii și ale țesuturilor moi , 6,8 % au fost infecții respiratorii și 6,4% au fost septicemii bacteriene.
 Printre pacienții internați la reanimaremai mult de două zile, 14,4% au prezentat cel puțin o infecție.
Dar la noi, cât la sută dintre pacienți fac infecții intraspitalicești? 
În Italia,
În anul 2000, circa 6,7% dintre persoanele spitalizate au căpătat o infecție în spital și 10% dintre aceștia au decedat (deci 0,6%).
La policlinica Umberto I, în care condițiile de igienă „s-au dovedit dezastruase” în 2006, indicele de infectare a depășit 15%.
În SUA
10% dintre pacienții spitalizați capătă o infecție nozocomială. O treime dintre aceste infecții ar fi evitabile.
La noi a făcut cineva o astfel de anchetă la nivel național, o cercetare care să constate câți dintre pacienții ce au primit îngrijiri sau au fost investigați în spitale s-au „procopsit” și cu o infecție de pe acolo? N-am auzit să se fi făcut....
Infecțiile cu germeni multirezistenți
Din păcate infecțiile din spitale prezintă un pericol major din alt punct de vedere: germenii care se înmulțesc prin spitale au devenit din ce în ce mai rezistenți la antibiotice, pentru că au supraviețuit unor tratamente (de cele mai multe ori pe durata a doar trei zile) cu antibiotice și au căpătat rezistență la acestea. Medicii folosesc atunci alte antibiotice și microbii capătă rezistență și la noile tratamente, pentru că nu s-a făcut o antibiogramă pentru a se stabili gradul de sensibilitate a germenului la antibioticul respectiv și fiindcă tratamentul durează tot trei zile)  și tot așa. În acest mod simplu se selectează tulpini de bacterii rezistente la aproape toate antibioticele, așa-numiți „germeni multirezistenți”.
La analizele de urină din secțiile de urologie vedem că urina tuturor pacienților este „sterilă” .Aceeași urină dusă la un laborator privat din oraș poate indica o infecție cu klebsiella ce nu mai e sensibilă decât la Tienam (ultima redută a medicinei contra acestor germeni multirezistenți).
Printre bolnavi circulă sub formă de zvon denumiri de germeni care ar circula nestingheriți prin spital. Oficial, însă, nici o vorbă despre asta!
Ni se spune că și în alte părți există infecții intraspitalicești.
Da, cifrele de mai sus arată asta. Dar mai arată ceva: faptul că aceste infecții sunt depistate , raportate, se duce o luptă împotriva lor pe plan național, la vedere.
La noi, gunoiul e ascuns sub preș.
Să vedem care sunt măsurile igienice recomandate la francezi pentru reducerea numărului de infecții din spitale:
  • ·         Igiena mâinilor personalului sanitar, a pacienților și a anturajului lor (De multe ori m-am gândit, privind mâinile încărcate cu inele și brățări , cel mai adesea de aur, ale asistentelor, dacă aceste bijuterii sunt compatibile cu o bună igienă. Dar dacă ai ghinionul să folosești un grup sanitar din unele dintre spitalele de la noi, nu mai ai nici un dubiu în privința riscurilor care te pas acolo. Nu degeaba grupurile sanitare pentru personal sunt separate față de cele pentru pacienți și închise cu cheia)
  • ·         Depistarea, la sosirea în spital, a pacienților cu risc mare (vârste extreme, imunodeprimați, pacienți ce au fost internați des, pacienți transferați de la alte spitale)- cum se practică în Olanda, în Finlanda sau în Danemarca

  • ·         Izolarea septică (într-o cameră individuală) a bolnavilor susceptibili a propaga infecții (asta la noi nu prea se poate face, din lipsă de rezerve).
  • ·         Izolarea protectoare a celor sensibili la infectare
  • ·         Supravegherea folosirii antibioticelor în spital (eu știu că la urologie se prescriu din start câte două antibiotice oricărui pacient operat, iar dacă acesta face febră i se prescriu alte două antibiotice și dacă nici acestea nu au succes e trimis un membru de familie în oraș să cumpere alte două antibiotice , care ar putea să „meargă”...)
  • ·         Supravegherea mediului de către un tehnician biohigienist (ce e aia?n.n.) care să se ocupe de aparatele de aer condiționat , apă, camerele de grefe, apa pentru îngrijirile standard și apa caldă sanitară – să nu conțină legionella sau alți germeni patogeni; să controleze și să dezinfecteze endoscoapele și să controleze calitatea microbiologică a suprafețelor (adică de pildă a mușamalelor pe care nu le spală nimeni vreodată, a tărgilor ce n-au fost dezinfectate de la achiziționarea lor, acum 30 de ani etc)

  • ·         Acțiuni preventive tehnice: tratarea conductelor ce transportă fluide, mai ales apă (cu șoc termic sau șpc clorat) , a tuturor aparatelor de încălzire și de climatizare
  • ·         Formarea și controlul periodic medical al personalului din spital: spălarea mâinilor după fiecare pacient (cu săpun și alcool), folosirea de mănuși sterile (dar dacă n-avem, ce să facem..?) și a măștilor, dacă e necesar (n-am văzut la noi decât în sala de operații), dezinfectarea materialelor în autoclave (la noi uneori pacientul stă pe mușama fiindcă nu e cearceaf..), obligația pentru personalul de îngrijire să scoată toate bijuteriile și ornamentele corporale (aha, va să zică ei s-au gândit la asta n.n.), distrugerea materialelor de unică folosință
  • ·         Constituirea unui Comitet de Luptă contra infecțiilor nosocomiale care să elaboreze programe în asociere cu o Echipă Operațională de Igienă
  • ·         Schimbarea cu regularitate (de 3-4 ori pe an) a antibacterienelor de suprafețe (adică a materialelor de întreținere cu care ar trebui să se dezinfecteze măsuțele, paturile , pardoselile)



Există și măsuri de prevenire ce se adoptă prin însăși soluția arhitecturală adoptată: separarea fluxurilor materialelor septice de cele ale materialelor curate, neintersectarea circuitului pacienților și medicilor cu al vizitatorilor țn haine de stradă, etc. La noi, am văzut câte două operații desfășurate în același timp în aceeasi sală de operații, brancardier ce intra și ieșea cu targa pe roți ca să ducă sau să aducă un pacient în timp ce alt pacient era deschis pe masă, medic ce ieșea din sală, mergea printre aparținătorii îmbrăcați în paltoane și străbătea două coridoare ca să ia o sondă, ca să se întoarcă apoi în operație, alt medic ce ieșise din operație ca să –i asculte pe studenți, dar nu întindea mâna cunoscuților ci le întindea cotul, explicând că urma să intre ca să continue operația începută, pacient căruia i s-au găurit pe viu burta și vezica urinară în salon, pe un pat fără cearceaf, de față cu ceilalți pacienți din salon și cu studenții veniți să învețe...

Accesul personalului medical în sala de operație (care, desigur, ar trebui să fie sterilizată pentru fiecare intervenție) ar trebui să se facă printr-un filtru în care medicii și asistentele ar trebui să-și lase îmbrăcămintea nesterilă (inclusiv halatele de spital), să treacă printr-un duș dezinfectant, ca să se îmbrace apoi cu haine sterile și așa să intre în sală. La noi însă....mai va!